Szkolenie pracownikow haccp

Wędlinami wymienia się rozmaite wyroby mięsne powstałe z materiału rozdrobnionego, z serii wędzonki to mięsne przetwory zrobione z pojedynczego kawałka peklowanego mięsa. Peklowanie to i proces technologiczny, który polega na oddziaływaniu solanki lub mieszanki peklującej na mięso. Efektem omawianego procesu jest zachowanie barwy i wytworzenie charakterystycznego mięsnego stylu i smaku. Hurtownie wędlin dzięki peklowaniu dokonują przedłużenia trwałości naszych wyrobów poprzez zahamowanie wzrostu bakterii złych i gnilnych. Dzięki temu użytkownicy mogą dłużej cieszyć się smakiem ulubionych przetworów mięsnych bez obawy, że pomimo noszenia w lodówce przedwcześnie się zepsują.

Drinku spośród najpopularniejszych przetworów mięsnych sprzedawanych przez hurtownie wędlin jest doskonała szynka, najczęściej pochodzenia wieprzowego. Szynka pozyskiwana jest z tylnej tuszy świni lub dzika, stanowi wyrób garmażeryjny oferowany jako produkt schłodzony bądź mrożony z kością albo bez. Prawidłowa barwa mięśni w szynce powinna kryć się w obrębie między jasnoróżowej po czerwoną, i tłuszcz zapewne być pomalowany na biało, z odcieniem kremowym lub różowawym. Drugim w porze najbardziej popularnym wśród polskich konsumentów rodzajem wędliny jest rozpowszechniona na wszystkim świecie kiełbasa. Otóż klasyczna kiełbasa więc nic nowego niż solone, zmielone mięso wieprzowe z dodatkiem przypraw oraz wtłoczone do osłonki celulozowej lub jelita.

Specyficzne warunki klimatyczne w własnym świecie doprowadziły do ostatniego, że w Polsce kiełbasę utrwalano poprzez wędzenie zamiast przez naturalny proces suszenia, jak w terenach śródziemnomorskich o niższej wilgotności powietrza. Niekiedy hurtownie wędlin mianem kiełbasy określały wyrób wędliniarsko-garmażeryjny zawierający nie tylko mięso wieprzowe, ale też znaczne domieszki mięsa innych zwierząt rzeźnych (np. wołowiny, koniny, jagnięciny, drobiu, królika, nutrii bądź osła). Powodem takich działalności były względy ekonomiczne, albowiem wieprzowina uchodziła za kosztowny surowiec, dlatego jej brak uzupełniano innymi sposobami mięs. W ostatni rozwiązanie utrwalił żywy do tej pory stereotyp głoszący, iż salami produkowane jest z oślego mięsa, frankfurterki kształtuje się z nutrii, kabanos z koniny, zaś parówki zawierają mięso drobiowe.